Uchwalona w lecie 2018 roku ustawa Lex Developer od samego początku swojego istnienia wywołuje słuszne obawy ze strony urbanistów, planistów i miejskich architektów. Tzw. specustawa mieszkaniowa pozwala na obchodzenie przepisów prawa miejscowego, w szczególności miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i lokowanie inwestycji na terenach do tego nieprzewidzianych.
Okazuje się jednak, że samorządy mają narzędzie za pomocą którego mogą walczyć z Lex Developer. Narzędziem tym są tzw. lokalne standardy urbanistyczne. Zgodnie z treścią ustawy z dnia 5. lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018 poz. 1496) ustawodawca pozostawił gminom swobodę w zakresie modyfikacji wymagań wobec inwestorów, w celu określenia maksymalnej odległość nowych inwestycji od szkół, ośrodków zdrowia, przystanków czy zieleni.
Uchwała w sprawie ustanowienia lokalnych standardach urbanistycznych dla miasta Wrocławia ma za zadanie przeciwdziałać takim niepożądanym zjawiskom jak: realizacja inwestycji mieszkaniowych niezależnie od postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy niezależne od postanowień studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, na co pozwalają przepisy Ustawy Lex Developer. Może to prowadzić do powstawania inwestycji mieszkaniowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych, w oderwaniu od istniejącej infrastruktury.
Uchwała w sprawie ustanowienia lokalnych standardach urbanistycznych dla miasta Wrocławia nakłada na inwestora, który chciałby skorzystać z drogi prawnej, przewidzianej w Ustawie z dnia 5. lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018 poz. 1496) szereg obowiązków, związanych z zapewnieniem dostępu do komunikacji miejskiej (odpowiednia odległość do przystanku) budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoła (odpowiednia odległość do szkoły), czy przedszkole, a także konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych, czy zapewnienie dostępu do sieci ciepłowniczej.
Proponowane zaostrzenia wymogów w ramach uchwały to:
-
zastosowanie najmniejszej możliwej odległości od przystanków komunikacji zbiorowej (tj. 250 m);
-
szkoły podstawowej (750 m) i przedszkola (750 m);
-
miejsc rekreacji i wypoczynku (750 m);
-
zmiejszenie maksymalnej liczby kondygnacji do 7;
-
zwiększenie ilości koniecznych do wybudowania miejsc parkingowych;
-
wprowadzanie wymogu podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej
W obecnym stanie prawnym z uwagi na brak stosowanej uchwały Rady Miejskiej Wrocławia, dla inwestycji realizowanych w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 5. lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018 poz. 1496), inwestorów obowiązują wymogi przewidziane w powyższej ustawie, które są bardzo liberalne, ułatwiając tym samym realizowanie inwestycji na terenach do tego nieprzewidzianych.
Co ważne, przedmiotowa uchwała ma zastosowanie wyłącznie do inwestycji realizowanych na terenie miasta Wrocławia podstawie przepisów Ustawy Lex Developer.
fot. Shutterstock